ŚWIĘTO ZIEMNIAKA 2013
ŚWIĘTO ZIEMNIAKA 2013

    29 września 2013r. przy Szkole Podstawowej w Lisich Jamach po raz 13 odbył się festyn pod nazwą „Święto Ziemniaka”. Dzięki współpracy nauczycieli, pracowników, rodziców, sołectw, ludzi dobrej woli, ludzi wielkiego serca – sponsorów, można było  spędzić to niedzielne popołudnie w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych.
Przybyłym gościom organizatorzy przedstawili krótki kalendarz rolniczy związany z uprawą ziemniaków.
” PAŹDZIERNIK STOI U DWORA, WYKOP ZIEMNIAKI Z POLA”.
     W kalendarzu rolniczym, pory sadzenia czy zbioru ziemniaków ściśle w tradycji wiązały się i nadal wiążą z kalendarzem liturgicznym. Ziemniaki sadziło się w „święto zieleni” czyli 1 maja, w dzień św. Filipa. Przysłowie mówi „Na Filipa apostoła kartofel do ziemi woła”. Z kolei 23 września, czyli w dzień św. Tekli, rozpoczynał się okres rozpalania ognisk i pieczenia ziemniaków. Mówiono „Na świętej Tekli ziemniaki będziemy piekli”. Czas zakończenia wybierania ziemniaków przypadał na św. Michała Archanioła, tj. 29 września.
     Tradycyjnie już na festynie było  stanowisko Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego reprezentowane przez p. Pawła Leszczyńskiego  i Grzegorza Manowskiego. Na wystawie były różne odmiany ziemniaków panowie służyli fachową  poradą dotycząca uprawy ziemniaków.
    Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa sprzętu rolniczego, którym do dziś na Kaszubach wykopuje się ziemniaki. Zaproszono również pana Zbigniewa Reiter jako „eksperta i konsultanta do spraw zgłębiania tajemnic i tajników wybierania bulew”, aby opowiedział nam co nieco na temat tych maszyn. Nie zabrakło także nowoczesnych maszyn rolniczych, które zaprezentował na festynie pan Bartłomiej Korda, reprezentujący Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ROLMAX.
    Zwyczajowo, co roku  zorganizowany został konkurs na najcięższy ziemniak. Na konkurs ten przyniesiono 31 ziemniaków (w ubiegłym roku 15). Najcięższy ziemniak ważył 1531g (w 2012r. 1400g). Jego właścicielem był  Kacper Winczewski z Cieszenia, który w nagrodę otrzymał traktor – oczywiście zabawkowy.
    W przeprowadzenie ziemniaczanych konkursów dla dorosłych i dzieci włączyły się: Sołectwo Leszczynki , Sołectwo  Długi Kierz, Koło Gospodyń Wiejskich „Marzebionczi” z Długiego Krza.
Dla zwycięzców ufundowali nagrody.

Na scenie wystąpili:

- Zespół „Wicherki” z Kamienicy Szlacheckiej, który przedstawił pantomimę pt. „Od ziarenka do bochenka” - widowisko ruchem i dźwiękiem malowane. Instruktorkami zespołu są p. Teresa Wejer i p. Izabela Grabowiecka.

- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic. Widownia z entuzjazmem reagowała na ich występ. Była to prawdziwa uczta duchowa. Prezesem orkiestry jest pan Józef Cybula.
- Koło teatralne z naszej szkoły, które przygotowało skecze pt.: „Głupy łep”, „W szkole” i „Pizza”. Opiekę nad kołem sprawują panie: Judyta Gneba-Borówka i Danuta Bulczak
- Chór szkolny „Smyczek” zaśpiewał wiązankę piosenek o tematyce wakacyjno- szkolnej. Chór prowadzi p. Żanetta Penkowska.
- Koło Gospodyń Wiejskich „Marzebionczi” z Długiego Krza  pod prezesurą pani Doroty Wolskiej. Panie przygotowały przedstawienie pt. „Na ławeczce” oraz konkursy, zagadki dla dzieci.

Uczestnikom festynu zapewniono sporo smacznego jadła, dlatego  nikt nie może powiedzieć, że  odszedł głodny.
Bar „Pod plińcem” serwował plińce z bulew, frytki, hot- dogi, bigos. W „Kawnicy”można było wypić  kawę, herbatę oraz zjeść smaczne ciasta upieczone przez rodziców naszych dzieci. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Marzebionci” z Długiego Krza upiekły swojski chleb, który był podawany   ze smalcem i kiszonym ogórkiem  oraz serwowały gofry i inne  wypieki.
Było także stoisko z watą cukrową i popcornem.
     Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, głównie z powodu atrakcyjnych nagród, które pozyskano  dzięki hojności sponsorów.
Nowe stoiska  na festynie w tym roku to:
 - Rękodzieło artystyczne „U Wioli i Moni”
- Warsztaty plastyczne u pani Bożeny Kupper
    Organizatorzy festynu wyrażają wielką wdzięczność wszystkim sponsorom, doceniają każdy dar płynący z serca i serdecznie im dziękują.


Danuta Klajn






Wybierz klasę:



Plan ważny od 23.09.2019