Słodkie podziękowanie
Wydarzenia

Skąd się wziął tłusty czwartek?

Wikipedia podaje, że to dzień w kalendarzu chrześcijańskim - ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą), znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy już do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia. 

Najpopularniejsze potrawy w ten dzień to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. 
Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Dyrekcja szkoły oraz wszyscy uczniowie dziękują serdecznie CUKIERNI PANA PIOTRA STENCLA z Sierakowic za ufundowanie pączków dla wszystkich uczniów naszej szkoły - a było ich prawie dwieście!

Właściwie zdjęcie mówi wszystko :).

SERDECZNE "DZIĘKUJEMY"!


Wybierz klasę:Plan ważny od 23.09.2019