Adwent, to czas oczekiwania na Boże Narodzenie.
W Kościołach i domach pojawiają się wieńce adwentowe, które są jego symbolem. Wieniec jest także symbolem rodziny oczekującej i przygotowującej się do świąt Bożego narodzenia.
Należy go umieścić w domu na honorowym miejscu. Najlepiej na stole. Świece zapalać podczas wspólnego niedzielnego obiadu lub rodzinnej modlitwy wieczornej
Zwyczaj umieszczania zielonego wieńca z czterema świecami w domu zrodził się Niemczech w 1839 roku. Do Polski wieniec przywędrował w roku 1925. Naprawdę warto go pielęgnować.
W naszej szkole w przeglądzie wieńców adwentowych wzięło udział 27 rodzin. Z relacji dzieci wynikało, że wieniec wykonywali wspólnie. I oto chodziło, aby oderwać dzieci od mediów, aby być ze sobą razem w rodzinie. Julia Gnyba przyniosła wieniec z elementami biało-czerwonymi z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wieńce były przepiękne. Wyróżniono 5 wieńców:
-Rodzina Michnowskich (Agata i Kacper)
-Rodzina Meronk (Marta i Franciszek)
-Rodzina Kostuch (Julia)
- Rodzina Wojtala(Natalia)
- Rodzina Lis (Krzyś, Gosia, Martyna, Natalia, Damian)
Wyróżnieni otrzymali nagrodę –foremki do wypieku świątecznych pierników ufundowane przez Samorząd Szkolny
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy dla całej rodziny. Nagrody i dyplomy zostały wręczone przez p. Dyrektor na szkolnym apelu.
Wieniec adwentowy wykonuje się z gałązek iglastych w kształcie koła. Do dekoracji używa się szyszek, jesiennych liści, owoców głogu lub jarzębiny itp. Pośród wieńcowych gałązek umieszcza się cztery świece symbolizujące cztery niedziele Adwentu. Każdą z poszczególnych świec zapala się w kolejną niedzielę Adwentu, co przypomina o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Jedna ze świec może być koloru różowego co symbolizuje 3 niedzielę adwentu – niedzielę radości.
Organizatorzy:
Pani Danuta Klajn oraz Samorząd Szkolny
Nad. D. Klajn
|