FESTYN "ŚWIĘTO ZIEMNIAKA" 2015
FESTYN "ŚWIĘTO ZIEMNIAKA" 2015

 

Witamy państwa na naszym festynie,

Który z kultu ziemniaka słynie.

Chłopcy, dziewczęta, panowie i panie

Rozpoczynajmy nasze niedzielne świętowanie.

Loteria fantowa, gry i zabawy

Coś dla każdego dziś bez obawy.

Do tego plińce, przekąski, ciasta domowe,

Bawmy się, cieszmy, korzystajmy

I rodzinną atmosferę rozprzestrzeniajmy!!!

 

Tymi słowami pani Bogumiła Okroj rozpoczęła już XV, jubileuszowy festyn „Święto ziemniaka”, który odbył się 27 września na boisku szkolnym naszej szkoły. Święto Ziemniaka w Lisich Jamach co roku przyciąga wielu gości i mieszkańców naszej gminy i nie tylko. W tym roku gościliśmy rodzinę (trzypokoleniową), która przyjechała na nasz coroczny festyn prosto z Gdyni Chyloni. Aby umilić wszystkim przybyłym czas, cała Społeczność Szkolna przygotowała na ten specjalny dzień mnóstwo atrakcji. Można było wziąć udział w loterii fantowej, a także odwiedzić różnorodne stragany i stoiska: z żółwiami, z ofertami gastronomicznymi, rolniczymi, z odmianami ziemniaków, malowanie twarzy. Dodatkowych wrażeń podczas imprezy dostarczyło wesołe miasteczko, które cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Nie obyło się również bez atrakcji kulinarnych. Entuzjaści kuchni kaszubskiej mogli liczyć na prawdziwą ucztę smaków. Na stoiskach królowały ziemniaki pieczone w postaci frytek i placków ziemniaczanych tzw.: „plińców z bùlëw” oraz inne pyszne potrawy.

Na scenie zaprezentował się szkolny chórek „Smyczek” pod kierunkiem p. Żanetty Penkowskiej, który przygotował kilka utworów odzwierciedlających całoroczną działalność dzieci. Następnie wystąpili uczniowie koła teatralnego, gdzie pokazali humorystyczną scenę, jak radzą sobie gospodarze polskiej wsi, od kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Tematem rozmowy z reporterem (oczywiście między innymi) był gaz łupkowy na Kaszubach. Uczniowie także zaprosili na pokaz mody wiejskiej, której bohaterami były osoby najważniejsze w każdej wsi. Oczywiście „Koło teatralne” nie zaistniałoby bez pań: Danuty Bulczak i Judyty Gneba – Borówka.

Kolejnym, ciekawym punktem, okazał się występ Anny Marii Brzeskiej, która zaśpiewała kilka, znanych piosenek. Jako dziecko brała udział w rożnych konkursach takich jak np. "Mam Talent". Aktualnie jest absolwentką Gdyńskiej Szkoły Artystycznej o zawodzie - Aktor Scen Muzycznych w specjalności Piosenkarz.

Wystąpiły także panie z Koła Gospodyń „Marzebiónczi”- ze spektaklem „Babskie pogaduchy.

Ciekawą atrakcją podczas festynu okazał się pokaz gaszenia ognia, który przygotowali strażacy z OSP z Borzestowa i Kamienicy Szlacheckiej. Panowie strażacy przyjechali do nas także „wozem” z podnośnikiem, który cieszył się dużym powodzeniem. Można było zobaczyć panoramę Lisich Jam z lotu ptaka.

Swoją obecnością zaszczyciła nas  pani Beata Kurek - młodszy aspirant Powiatowej Komendy Policji w Kartuzach. Pani Beata opowiedziała dzieciom o pracy Policji a także o bezpieczeństwie dzieci i jak poruszać się na drogach.

Na scenie odbyło się także kilka konkursów przygotowanych przez organizatorów i okoliczne sołectwa. Uczniowie mogli zaprezentować się w konkursie na piosenkę o ziemniaku oraz wziąć udział w konkursie na „najcięższego ziemniaka”.

Punktem kulminacyjnym imprezy, na który wszyscy czekali z niecierpliwością, okazał się finał Loterii Fantowej, gdzie główną nagrodą był telewizor 42 - calowy ufundowany przez MARKET „U GRZESIA” w STAREJ MASZYNIE. Do rozlosowania także, kryły się takie nagrody jak: myjka ciśnieniowa, kołdry, pościele, drzewka i krzewy ozdobne, bony o różnej wartości na zakup opału, artykułów odzieżowych, korepetycje, hamak z moskitierą, bony do salonu fryzjerskiego na farbowanie włosów i inne usługi, bony na oprawę muzyczną podczas Mszy jubileuszowej (np. ślubnej), artykuły gospodarstwa domowego, suszarka, narzędzia ogrodnicze, taczka, gumaki filcowe, srebro, kosmetyki samochodowe i wiele innych. Wszystkim szczęśliwcom nagrody wręczała Dyrektor szkoły Aleksandra Dąbrowska – Konkol. Oczywiście hojnym sponsorom należy się wielki ukłon i słowa podziękowania za wsparcie naszego festynu.

 

Wyniki konkursu na:

  • Najcięższy ziemniak”:

I miejsce – Patrycja i Jan Wittka (1435 g),

II miejsce – Lucyna Mrzygłód (1288 g),

III miejsce – Anna Borowicz (1159 g),

IV miejsce – Karina Winczewska (932 g),

V miejsce – Maria Serkowska (920 g)

 

  • Piosenkę o ziemniaku”:

I miejsce – Oliwia Myszk i Zuzanna Turzyńska (kl. V),

II miejsce – Dominik Domaszk (kl. VI).

 

  • Nagrody główne „Loterii fantowej”:
  • Telewizor – Dawid Brzeziński (Jagodowo),

  • Myjka ciśnieniowa – Krystyna Gadzińska (Gdańsk),

  • Opalarka – Dawid Kozieje (Gdańsk),

  • Bon na węgiel – Iwona Kostuch (Lisie Jamy),

  • Czajnik elektryczny – Julia Kostuch (Lisie Jamy),

  • Kołdra – Wioletta Karczewska,

  • Taczka z zapasem dętek – Mirosława Reiter (Wygoda Łączyńska).

Dziękujemy za przybycie, coroczny udział, wysłuchanie oraz tak ogromne zainteresowanie naszym festynem. Zapraszamy za rok!

Anna Reiter


Wybierz klasę:Plan ważny od 23.09.2019