REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W SZKOLE
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W SZKOLE

W VII wieku Kościół katolicki za początek postu przyjął szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele wyłączone były z postu, aby zachować 40 dni pokutnych jego początek przypadał na środę. Od 1570 roku był to już zwyczaj powszechnie obowiązujący w Kościele. W tym dniu na znak pokuty posypywano głowę popiołem.
Wielki post w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia. Jego zaleceniami są post, jałmużna i modlitwa. W okresie wielkiego postu z kościoła znikają kwiaty przy ołtarzu, nastrój pokuty podkreśla skromniejszy wystrój świątyni. Kolorem liturgicznym jest fiolet, a w czwartą niedzielę róż. Ważną rzeczą jest uczestniczenie w nabożeństwach pasyjnych: Drodze Krzyżowej oraz Gorzkich Żalach.
Sprawdzianem praktycznej miłości do Boga jest także udział w rekolekcjach wielkopostnych, w których właśnie wzięliśmy udział. W dniach od 2 – 4 marca odbyły się ćwiczenia rekolekcyjne w naszej szkole. Prowadzili je Franciszkanie, którzy przybyli do nas z okolic Poznania, z Wronek. Było ich trzech Brat Beniamin (Krzysztof Zarzecki), Bartłomiej (Przemysław Skibiński) i Florian (Mateusz Zapolski). Pierwszego dnia uczyliśmy się różnych piosnek, między innymi: ,,Jesteś Królem" i ,,Wiem że moje imię jest dla ciebie ważne", a przygrywał nam na gitarze Brat Florian. Drugiego dnia przynieśliśmy małe krzyże, które na zajęciach obrysowywaliśmy na kartkach i podpisaliśmy swoim imieniem. Następnie wzięliśmy czynny udział w drodze krzyżowej. Wędrowaliśmy po górny i dolnym korytarzu gdzie umieszczone były przez nas wykonane stacje drogi krzyżowej. W środę brat Bartłomiej poprosił aby każda klasa wykonała anioła z papieru na którym umieściliśmy nasze serca z intencjami. Na zakończenie rekolekcji odbyła się Msza Święta, którą odprawił Ojciec Dacjan z Wieżycy. Wszystkim bardzo podobały się nauki rekolekcyjne i mamy nadzieję że z Ojcami Franciszkanami jeszcze się zobaczymy.

Zosia i Kinga


Wybierz klasę:Plan ważny od 23.09.2019